Jmelí


Symbolem naší vánoční kolekce se v letošním roce stalo jmelí. Na první pohled nepříliš nápadná větvička, která se skrývá v korunách stromů, nese silné poselství. Je opředena několika legendami a Vánoce bez zelené nebo zlaté snítky si už jen málokdo dovede představit. Ani my ne. Ve spolupráci s designérkou Veronikou Watzkovou jsme proto jmelí vdechli podobu autorského šperku.

Přečtěte si příběh o tom, jak se rodí módní doplněk, o kterém může jeho majitelka směle říct, že jej nosí jen několik žen. Představujeme vám jedinečný sběratelský kousek pro milovnice jeleních šperků.


NARODIL SE JMELÍN

I tak něžný šperk, jakým je Jmelín, prochází poměrně náročným procesem výroby. Brož je ručně vyřezaná z mosazného plechu a následně začištěná, což znamená obroušení hran a pečlivé doladění obrysu. Poté se do jejího středu za použití stříbra přiletuje jelínek, který zároveň slouží ke zpevnění a propojení celého tvaru.

Následuje letování koleček, na něž se aplikují malé perličky, a nakonec přichází na řadu brožová mechanika z rubové strany. Poté se brož namočí do roztoku kyseliny sírové, která její povrch zbaví tzv. okují – jednoduše řečeno zčernalé vrstvy, která se vytváří na povrchu, pokud kov prochází tepelnou změnou při letování.

Takto ošetřená brož se ještě očistí mosazným kartáčem a dále se mechanicky leští do co nejvyššího lesku. Po pečlivém odmaštění může jít do galvanické lázně, kde je na ni za pomoci elektrolýzy nanesena vrstva zlata.


Ufffffff, docela dřina, co říkáte… Samotný proces výroby trvá tedy poměrně dlouho, ale Veronika se nám přiznala, že přesnou dobu spočítanou nemá. Pokud ji totiž práce baví, tak na čas zapomíná.

A co potom se zbylými odřezky? Nemohli jsme je nechat jen tak nevyužité a posloužily k výrobě dekorace do naší výlohy, a hlavně při focení vánočních záběrů. Poznáváte v nich naši hlavní rekvizitu?Jak o Jmelína pečovat

Jmelín je na světě a vy se chystáte ulovit si ho do sbírky, anebo už se jím dokonce pyšníte? Máme pro vás několik rad, jak o tento skvost pečovat:

Důležité je dbát na jeho uložení. Často se můžeme setkat s tím, že lidé šperky ukládají do jednoho „chumlu“ s dalšími, což přispívá k poškození jejich povrchu.


U drahých kovů má skladování dohromady s bižuterií navíc vliv také na černání povrchu.

Stejně tak se snažte zabránit kontaktu brože s voňavkami a krémy. Ty mají na povrch kovu také negativní dopad.


Doporučujeme proto určitě samostatnou krabičku – třeba právě tu, která je již v ceně Jmelína. A pozor: ve třech skleněných kuličkách na větvičce se skrývá kouzlo. Věříme proto, že se šperkem z limitované kolekce zažijete mnoho kouzelných chvil.Chci se pyšnit Jmelínem!VERONIKA WATZKOVÁ

Designérka, výtvarnice, kreslířka a scénografka


VZDĚLÁNÍ 
Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze (užité umění – ateliér K.O.V.)
Janáčkova akademie múzických umění v Brně (divadelní fakulta – ateliér scénografie)


VYBRANÉ NOMINACE A OCENĚNÍ
Czech Grand Design 2017 – designer roku / nominace (MY DVĚ – kolekce ZAHUMNY)
Czech Grand Design 2017 – objev roku / 3. místo (Vessels – kolekce BON)
Czech Grand Design 2016 – objev roku / nominace (MY DVĚ – kolekce MIMOZEM)

Naši Jelínci baští sušenky, aby vám mohli nabídnout to nejlepší z jeleních služeb. Skákáním po tomto webu souhlasíte s použitím cookies. Více o cookies OK